Geologia
Forum studentów piątego roku Geologii na Uniwersytecie Wrocławskim
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Historia skał osadowych - Gnejsów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Geologia Strona Główna » 2 rok / Geologia Historyczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Longin Szatkowski
Kopacz Rowów



Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: warmińsko mazurskie - Lauda

PostWysłany: Pon 12:54, 14 Lut 2011    Temat postu: Historia skał osadowych - Gnejsów

Witam.
Mam pewien problem dla którego rozwiązania poszukuję odpowiedzi, na kilka pytań.
Chodzi o erę prekambryjską a ściśle o powstawanie skał osadowych w archaiku - gnejsów. Zbudowane są z nich najstarsze w Europie, Góry Sowie. Ich wiek jest dość niepewny i różnie przyjmowany w różnych latach - widać zależy to od mody.
Z informacji jakie udało mi się zebrać, wynika, że ich wiek próbowano ustalić na podstawie cyrkonu zawartego w skałach magmowych.
Cyrkon skał magmowych wykazywał wiek 480 mln lat, ale te skały nie wchodziły (granitoidy) w skład skał osadowych - wynikało by, że gnejsów.
Udział starszych cyrkonów detrytycznych (wchodzących wcześniej w skład skał osadowych) był niewielki, jednakrze ich wiek jest oceniany na 1 - 2,6 mld lat.
Skały archaiku występują takrze na tarczy gujańskiej w Ameryce Południowej. W jej skład wchodzą granulity, czarnokity i właśnie gnejsy,
pocięte infruzjami granitoidów różnego wieku.
Tarcza gujańska zbudowana z wymienionych wcześniej skał, których wiek ocenia się na 3,4 - 3 mld lat, dla tych skał, w takzwanym kompleksie Itamaka, 2,7 mld lat temu nastąpił epizod tektonotermiczny nazwany cyklem Gurian. Zmierzam do tego, że podobnie jak gnejsy gujańskie, tak i gnejsy sowigórskie muszą liczyć około 2,7 mld lat?!, biorąc pod uwagę, że kiedyś mogł to być jeden kontynent.
Druga sprawa, na którą poszukuję odpowiedzi, to fakt, że jak się ocenia w Palezoiku tj. około 542 - 251 mln lat temu cały obszar Gór Sowich - czyli te gnejsy, były zalane po raz pierwszy morzem.
Dopiero w erze Mezozoiku, w wyniku słabych ruchów kimeryjskich miało nastąpić conięcie morza.
Z moich wyliczeń, znanymi sobie metodami o których nie będę tu się rozwodzić, wynika, że morze musiało zalewać skały osadowe z których powstały gnejsy, w okresie od 2,806236514 mld do 2,465788017 mld lat temu (kiedy to skutki zalewu zupełnie ustąpiły).
Na przestrzeni tego czasu miał miejsce przebieg procesu wypiętrzania, który trwał w okresie 2,634213904 do 2,498406579mld lat temu.
Miało to zapewne charakter górotwórczy powiązany z działalnością wulkaniczną w wyniku której z zalanych skał osadowych, w procesie metamorfizmu wulkanicznego powstawały między innymi gnejsy.
Pozostawało by to w znacznej rozbierzności z przyjętym datowaniem zalewu, chyba, że był jeszcze inny, wcześniejszy, który tu przedstawiam
a w wyniku którego powstały gnejsy?
Dlatego proszę o informację (gdyż sam nie mogę się jakoś do takiej dokopać), czy gnejsy na tarczy gujańskiej w Ameryce Południowej mogły być kiedykolwiek zatopione, gdyż w takim wypadku potwierdzało by to moją tezę?.
Pozdrawiam.
Longin Szatkowski.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Longin Szatkowski dnia Pią 23:46, 01 Kwi 2011, w całości zmieniany 13 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Blinker
Administrator



Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 1061
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Oława

PostWysłany: Pon 23:50, 14 Lut 2011    Temat postu:

mam wrażenie, że nie wiesz co to jest gnejs kolego Wink

Gnejs jest skałą metamorficzną powstałą z przetopienia albo wszelakiej maści granitoidów albo piaskowców. Gnejsy archaiczne zawierają zwykle cyrkony wykształcone w protolicie* tychże gnejsów, które nie zostały przetopione razem ze skałą w czasie metamorfizmu (cyrkony są bardzo odporne na metamorfizm), dlatego też wiek cyrkonów często jest starszy od wieku samych skał w których się znajduje, stąd wyniki wieku ponad 4mld lat dla niektórych cyrkonów, a dużo mniej dla samych skał. A więc do powstania gnejsów nie jest potrzebne żadne morze, wystarczy tak naprawdę dość niski metamorfizm, który był szeroko obecny w archaiku.

* - skała pierwotna dla skały metamorficznej która z niej powstała.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Blinker dnia Pon 23:59, 14 Lut 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Longin Szatkowski
Kopacz Rowów



Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: warmińsko mazurskie - Lauda

PostWysłany: Wto 9:05, 15 Lut 2011    Temat postu: Historia skał osadowych - Gnejsów

Wcale nie pretęduję do miana znawcy geologi, zbieram tylko informacje.
Szczerze powiedziawszy, nie bardzo wiedziałem co to są gnejsy, dlatego
bardzo dziękuję za fachowe wyjaśnienia.
Nawiasem mówiąc - dlatego kożystam z tego forum, by zasięgnąć opinii od znawców tematu.
Co do gnejsów, to mam nadzieję, że wyjaśnienia jakie otrzymałem, dotyczące ich pochodzenia, nie wykluczają możliwości ich powstania z metamorfizmu skał osadowych pochodzenia morskiego?
Longin Szatkowski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Blinker
Administrator



Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 1061
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Oława

PostWysłany: Wto 9:28, 15 Lut 2011    Temat postu:

Z typowo morskich skał gnejsy nigdy nie powstaną, ze skał osadowych mogą powstać jedynie z piaskowców, a to są skały pochodzenia lądowego, mogą one znajdować się również na szelfie w morzu, ale musiały one zostać dostarczone z lądu. Jeśli chodzi o gnejsy archaiczne z których zbudowane są tarcze prekambryjskie to z tego co się orientuje zostały wykształcone z granitów. O ile pamiętam tak samo jest ze sporo młodszymi, bo późno-proterozoicznymi gnejsami z Gór Sowich więc wszelakie morza nie odgrywały tam żadnej roli.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Blinker dnia Wto 9:29, 15 Lut 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Longin Szatkowski
Kopacz Rowów



Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: warmińsko mazurskie - Lauda

PostWysłany: Wto 12:08, 15 Lut 2011    Temat postu: Historia skał osadowych - Gnejsów

Chciałbym jeszcze dowiedzieć się czy złoża rud żelaza z okresu wczesnego proterozeiku (jakieś 2,7 do 2,3 mld lat), układają się zwykle (gdy nie są przemieszczone uskokami tektonicznymi), nad; wewnącz; czy pod wymienioną warstwą proterozoiku.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MYLONIT
Praktykant z własnym młotkiem



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 327
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze strefy zamknietej

PostWysłany: Wto 17:43, 15 Lut 2011    Temat postu:

Blinker ale kit wciskasz, jakby (para)gnejsy powstawały z piaskowców !!! musiał by być bardzo zanieczyszczony iłem/arkozą żeby tak było!!! skąd niby wezmą się składniki do powstania skaleni, biotytu i innych przecież piasek to tylko tlenek krzemu !!! a gdzie reszta???. Bardziej z mułowców niż piaskowców !! Jeśli chodzi o skały pochodzenia morskiego to jak najbardziej z mułowców mogą powstawać gnejsy (zawierają detrytyczny kwarc i minerały ilaste głównie z których powstają podczas metamorfozy składniki gnejsu. Poza tym Longinie Szatkowski nie wiem czy masz pojęcie jak czytam twoje posty że skały powstają na bardo różnej głębokości, tym bardziej gnejsy, często skały są na powierzchni a już kilka milionów lat potem 20 km pod jej powierzchnią w takiej temperaturze i ciśnieniu że trudno to sonie wyobrazić, a potem znów na powierzchni. Jeśli chodzi o gnejsy sowiogórskie to nie ma żadnych podstaw żeby sądzić żeby miały 2,7 mld lat !!! skała z których powstały gnejsy mogła w tym czasie powstać ale sam gnejs powstał 400-500mln lat temu!!! (w okolicy nie ma starszych gnejsów niż 600 mln lat poza tym są datowania cyrkonami i wiele innych) Poza tym zaznaczam że mułowce deponowane są na szelfie (zalanej części kontynentu)!!! dalej juz tylko mułowce i muły abysalne. więc Blinker ma trochę racji że z typowo oceanicznych skał nic nie będzie (kwarcu brakuje) A co do tych archaicznych i proterozoicznych gnejsów to trzeba mieć świadomość że skorupa ziemska była inna niż dzisiaj i trzeba brać pod uwagę że procesy zachodziły w tedy trochę inaczej

Cytat z twojego postu "Zbudowane są z nich najstarsze w Europie, Góry Sowie" na Półwyspie Kolskim góry są zbudowane ze skał o pewnym wieku 3,8 MLD LAT i to też Europa!!!. W górach Świętokrzyskich są skały osadowe o podobnym wieku do gnejsów sowiogórskich tylko metamorfozy nie przeszły. W Sudetach wschodnich są gnejsy o wieku 560-570 mln lat i też są starsze od gnejsów sowiogórskich. Powszechnie występujące w glinach kamienie z kwarcytów skandynawskich mają wiek 1 - 1,2mld lat. Poza tym skały budujące góry sowie powstały 400-500 mln lat temu ALE !!!same góry sowie powstały dopiero pod koniec mezozoiku i w kenozoiku (patrz tabela stratygraficzna na wikipedi) bo dopiero wtedy ruchy skorupy ziemskiej były na tyle silne żeby te skały wynieść ponad powierzchnię ( wcześniej w dewonie ten teren był też na powierzchni ale trudno nazwać tamto coś górami sowimi) Wiek skał z których zbudowane są góry a wiek gór to dwa różne pojęcia !!!


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez MYLONIT dnia Wto 18:39, 15 Lut 2011, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MYLONIT
Praktykant z własnym młotkiem



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 327
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze strefy zamknietej

PostWysłany: Wto 18:22, 15 Lut 2011    Temat postu:

Szczerze mówiąc pytania o rudy żelaza nie kumam ale postaram się wyjaśnić.

polecam: [link widoczny dla zalogowanych]

Jeśli chodzi o takie rudy żelaza to nazywane są BIF(ami) czyli wstęgowanymi rudami żelaza, są dowodem tlenu w atmosferze!!! w tamtych czasach. Powstały w zbiornikach wodnych w strefach aktywnych tektonicznie (ryftach (zapadliskach) najczęściej) czyli są stowarzyszone z uskokami. Powstały z przesyconej związkami żelaza wody (z kominów hydrotermalnych w strefach aktywnych tektonicznie) i z udziałem bakterii prawdopodobnie. Wiec mogą leżeć na, pod i w obrębie skał proterozoicznych, do wyboru do koloru. pierwotnie strącane z wody do osadu były tlenki i wodorotlenki Fe (limonit, goethyt) ewentualnie węglany Fe (syderyt) w miarę upływu czasu rowy tektoniczne są zasypywane osadem, pod wpływem nadkładu ciśnienia osadu (do kilku km osadu !!!) wzrasta ciśnienie i temperatura w mniejszym stopniu, z wyżej wymienionych minerałów tworzy się Magnetyt,Hematyt. (z tymi gnejsami i BIFami to najlepiej było by Ci rozrysować przykładowe sytuacje geologiczne, szybciej byś zrozumiał)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Blinker
Administrator



Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 1061
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Oława

PostWysłany: Śro 9:25, 16 Lut 2011    Temat postu:

Mylonicie - gnejsy powstają z piaskowców arkozowych i szarogłazów, no i faktycznie z mułowców też, generalnie ze wszystkiego co ma krzemionkę, glin i trochę innych składników (ostatnio dowiedziałem się, że możliwe jest nawet wytopienie gnejsów z takich skał jak andezyt, trachit etc, powiem Ci o tym jak się spotkamy na uczelni, bo dość ciekawe), ale jak sam napisałeś to są skały terygeniczne (czyli pochodzenia lądowego, nie licząc tych wulkanitów bo to specyficzny przypadek ale też związany z lądem), pod całą resztą też się podpisuję Wink

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Blinker dnia Śro 9:44, 16 Lut 2011, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MYLONIT
Praktykant z własnym młotkiem



Dołączył: 06 Lut 2007
Posty: 327
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: ze strefy zamknietej

PostWysłany: Śro 11:47, 16 Lut 2011    Temat postu:

Spoko zgodzę sie zę z piaskowców szaroglazowych i arkozowych!!! bo to prawda!!! tylko ktoś nie mający pojęcia o tym jak to wszystko jest bardzo skomplikowane nie wpadnie na ten pomysł że piaskowce mają bardzo różny skład i najczęściej skojarzy tą skałę z piaskowcem okładzinowym na budynkach który prawie z kwarcu w całości się składa. Ja zaznaczyłem w swoim poście że tak może być ("musiał by być bardzo zanieczyszczony iłem/arkozą żeby tak było") Dla nas to oczywiste dla naszego nowego kolegi raczej to czarna magia więc tam gdzie trzeba upraszczaj ale tu warto było wspomnieć że są jednak różne rodzaje piaskowców. Najlepiej było by to rozrysować!!! jak masz jakieś obrazki z tektoniki płyt to powrzucaj, albo z geologi regionalnej świata, łatwiej będzie to tak zrozumieć. Ja się odłączam narazie wam.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Blinker
Administrator



Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 1061
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Oława

PostWysłany: Śro 12:45, 16 Lut 2011    Temat postu:

oj tam odłączasz, powrzucaj co Twoim zdaniem może pomóc, ja się zastanawiam czy mam takie obrazki co to w prosty sposób obrazują, coś tam poszukam.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Blinker dnia Śro 12:47, 16 Lut 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Longin Szatkowski
Kopacz Rowów



Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: warmińsko mazurskie - Lauda

PostWysłany: Nie 16:41, 27 Lut 2011    Temat postu:

MYLONIT napisał:
Blinker ale kit wciskasz, jakby (para)gnejsy powstawały z piaskowców !!! musiał by być bardzo zanieczyszczony iłem/arkozą żeby tak było!!! skąd niby wezmą się składniki do powstania skaleni, biotytu i innych przecież piasek to tylko tlenek krzemu !!! a gdzie reszta???. Bardziej z mułowców niż piaskowców !! Jeśli chodzi o skały pochodzenia morskiego to jak najbardziej z mułowców mogą powstawać gnejsy (zawierają detrytyczny kwarc i minerały ilaste głównie z których powstają podczas metamorfozy składniki gnejsu. Poza tym Longinie Szatkowski nie wiem czy masz pojęcie jak czytam twoje posty że skały powstają na bardo różnej głębokości, tym bardziej gnejsy, często skały są na powierzchni a już kilka milionów lat potem 20 km pod jej powierzchnią w takiej temperaturze i ciśnieniu że trudno to sonie wyobrazić, a potem znów na powierzchni. Jeśli chodzi o gnejsy sowiogórskie to nie ma żadnych podstaw żeby sądzić żeby miały 2,7 mld lat !!! skała z których powstały gnejsy mogła w tym czasie powstać ale sam gnejs powstał 400-500mln lat temu!!! (w okolicy nie ma starszych gnejsów niż 600 mln lat poza tym są datowania cyrkonami i wiele innych) Poza tym zaznaczam że mułowce deponowane są na szelfie (zalanej części kontynentu)!!! dalej juz tylko mułowce i muły abysalne. więc Blinker ma trochę racji że z typowo oceanicznych skał nic nie będzie (kwarcu brakuje) A co do tych archaicznych i proterozoicznych gnejsów to trzeba mieć świadomość że skorupa ziemska była inna niż dzisiaj i trzeba brać pod uwagę że procesy zachodziły w tedy trochę inaczej

Cytat z twojego postu "Zbudowane są z nich najstarsze w Europie, Góry Sowie" na Półwyspie Kolskim góry są zbudowane ze skał o pewnym wieku 3,8 MLD LAT i to też Europa!!!. W górach Świętokrzyskich są skały osadowe o podobnym wieku do gnejsów sowiogórskich tylko metamorfozy nie przeszły. W Sudetach wschodnich są gnejsy o wieku 560-570 mln lat i też są starsze od gnejsów sowiogórskich. Powszechnie występujące w glinach kamienie z kwarcytów skandynawskich mają wiek 1 - 1,2mld lat. Poza tym skały budujące góry sowie powstały 400-500 mln lat temu ALE !!!same góry sowie powstały dopiero pod koniec mezozoiku i w kenozoiku (patrz tabela stratygraficzna na wikipedi) bo dopiero wtedy ruchy skorupy ziemskiej były na tyle silne żeby te skały wynieść ponad powierzchnię ( wcześniej w dewonie ten teren był też na powierzchni ale trudno nazwać tamto coś górami sowimi) Wiek skał z których zbudowane są góry a wiek gór to dwa różne pojęcia !!!
.

Nie miałem czasu na wcześniejsze uwagi do tego postu, więc dopiero teraz to czynię.
Po pierwsze, to to, że nie mogę się zgodzić z Twoją oceną wieku gnejsów sowigurskich na 400 - 500 mln lat temu.
Szacunek ten opierasz na datowaniu cyrkonów zawartych w granitoidach ale tych, które nie wchodziły w sklad zalanych skał osadowych z których powstały między innymi gnejsy. Gdy tymczasem istniejące starsze cyrkony, zawarte w tych skałach osadowych szacowane są na 1 do 2,6 mld lat i one są właściwe dla oceny wieku gnejsów sowigórskich. Te cyrkony młodsze są bowiem z wtórnego, młodszego procesu metamorficznego jakiemu ten teren podlegał. Zwracałem na to uwagę w moim pierwszym poście, który w międzyczasie uściśliłem i do którego zalecam powrócić. Można wierzyć lub nie ale te ścisłe daty daje się naprawdę wyliczyć.
Jeśli weżmiemy pod uwagę okres metamorfozy termicznej osadów tarczy gujańskiej oceniany na 2,7 mld lat z których powstały między innymi gnejsy z zawartością granitoidów w różnym wieku, oraz starsze cyrkony z gnejsów sowigórskich, oceniane na 2,6 mld lat (niegdyś była to jedna Pangea) to widzimy, że moje wyliczenia z tymi danymi w pełni się pokrywają i wiek tych gnejsów przypadnie na początek wyliczonego wypiętrzania lub nieco póżniej, czyli mogą liczyć 2,6 mld lat lub być nieznacznie młodsze.
Co do zawartości tlenu w atmosferze we wczesnym Proterozoiku jakieś 2,7 mld lat temu, to w pełni się zgadzam o jego znacznym udziale, choć przyjmuje się, że znaczniejsza zawartość tego gazu pojawiła się w atmoserze jakieś 2,3 mld lat temu.
Longin Szatkowski.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Blinker
Administrator



Dołączył: 25 Paź 2006
Posty: 1061
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Oława

PostWysłany: Nie 22:27, 27 Lut 2011    Temat postu:

Mylisz tylko pojęcia...cyrkony z protolitu gnejsów sowiogórskich mogą być starsze od samych skał. To jest tak zwana zasada inkluzji (w necie nawet powinno coś o tym pisać - generalnie coś starszego siedzi w młodszym). Gnejsy Gór Sowich powstały tak jak Mylonit napisał, datowania samych skał to pokazują. Natomiast gnejsy z Ameryki Południowej powstały właśnie tak jak piszesz w proterozoiku i to też bazuje na wieku skał, a nie starszych cyrkonów zawartych w nich (a też możliwe, że takie się tam znajdują). Same skały (mówiąc o gnejsach) z Ameryki S są starsze od gnejsów Gór Sowich, mają też najprawdopodobniej inną genezę.

A tak swoją drogą pierwsze słysze żeby w Górach Sowich znaleziono cyrkony wieku 2,6mld lat...skąd masz te informacje?


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Blinker dnia Nie 22:32, 27 Lut 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Longin Szatkowski
Kopacz Rowów



Dołączył: 13 Lut 2011
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: warmińsko mazurskie - Lauda

PostWysłany: Pon 1:49, 28 Lut 2011    Temat postu:

Blinker napisał:
Mylisz tylko pojęcia...cyrkony z protolitu gnejsów sowiogórskich mogą być starsze od samych skał. To jest tak zwana zasada inkluzji (w necie nawet powinno coś o tym pisać - generalnie coś starszego siedzi w młodszym). Gnejsy Gór Sowich powstały tak jak Mylonit napisał, datowania samych skał to pokazują. Natomiast gnejsy z Ameryki Południowej powstały właśnie tak jak piszesz w proterozoiku i to też bazuje na wieku skał, a nie starszych cyrkonów zawartych w nich (a też możliwe, że takie się tam znajdują). Same skały (mówiąc o gnejsach) z Ameryki S są starsze od gnejsów Gór Sowich, mają też najprawdopodobniej inną genezę.

A tak swoją drogą pierwsze słysze żeby w Górach Sowich znaleziono cyrkony wieku 2,6mld lat...skąd masz te informacje?


Co do pierwszego zdania to możesz mieć rację, że tak się może zdażać.
Jeśli chodzi o informację o zawartości starszych cyrkonów ( 2,6 do 1 mld lat) w skałach Gór Sowich, to żródła nie pamiętam, ale informacja jest pewna. Pamiętam, że wynikła tam kwestia oceny wieku tych gór i badano między innymi cyrkony. Były starsze i młodsze, widać z różnych okresów gorotwórczych. Tylko nie wiem dlaczego miano by wycenić wiek tych gór właśnie na podstawie wieku cyrkonów młodszych a nie starszych, w końcu one się tam skądś wzieły. Pozatym, w niektórych przewodnikach, podają wiek Gór Sowich na 2,5 mld lat choć pojawiają sie i takie lapsusy, że liczą 2,5 mln lat, ale to widać nieopaczny błąd zamiast mld, mln. Smile
Jeśli wrzucisz na Google: Góry Sowie, to może się na tę informację natkniesz.
Longin Szatkowski.

Gwoli ścisłości - zapomniałem podać wcześniej informację -, że podane przezemnie ścisłe datowania okresów geologicznych z pierwszego postu, wyrażone są w latach gwiazdowych a nie kalendarzowych.
Stąd informacje uzupełniające:
- rok gwiazdowy- okres czasu po którym Słońce znajdzie się na tle tych samych gwiazd, jest to 365,25636032632953935171909874317 dób średnich słonecznych.
- doba średnia słoneczna- to 86400,64603646693367845434847879925[s].
Więc rok gwiazdowy=31558385,501123422476524834762345[s] - uwzględniony jest tu ruch precesyjny osi obrotu Ziemi.
Trzeba też wiedzieć, że ruch obrotowy Ziemi zwalnia - jak do tej pory średnio o 1,6299088536009939577900967763259 * 10^(-5) sekundy na rok, gdzie oznaczenie *10^(-5) to: razy 10 do potęgi (-5).
Precyzja jest tu niestety konieczna, mam wprawdzie własny algorytm określający to zwolnienie ale wolę przytoczyć tu możliwie dokładną jego wartość.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Longin Szatkowski dnia Sob 0:01, 02 Kwi 2011, w całości zmieniany 14 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Geologia Strona Główna » 2 rok / Geologia Historyczna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin